Чи можна застосовувати в Україні IFRS for SMEs в 2022 році?

Автор | 14.01.2022

На сайті Мінфіну в розділі “Переклад міжнародних стандартів фінансової звітності 2021 року” не розміщено переклад МСФЗ для малих та середніх підприємств. Чи можна застосовувати цей стандарт в 2022 році?

Відповідь:

Не зважаючи на очевидні вперті намагання деяких мінфінівських чиновників витиснути МСФЗ для МСП із вітчизняного законодавчого поля, ми вважаємо, що в Україні не існує нормативних перешкод для застосування МСФЗ для МСП в 2022 році.

Відповідно до Закону “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (далі – Закон), “для складання фінансової звітності застосовуються міжнародні стандарти, які викладені державною мовою та офіційно оприлюднені на веб-сторінці центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку”.

Отже для того, щоб міжнародний стандарт застосовувався в Україні, необхідно дотриматися кількох умов:

1.Стандарт має бути власне міжнародним у розумінні Закону,

2.Текст стандарту має бути перекладено державною мовою,

3. Стандарт має бути офіційно оприлюдненим на веб-сторінці Мінфіну.

Перша умова. Аналізуємо визначення міжнародного стандарту, наведене в Законі:

“міжнародні стандарти фінансової звітності (далі – міжнародні стандарти) – прийняті Радою з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку документи, якими визначено порядок складання фінансової звітності”.

МСФЗ для МСП поза сумнівом підпадає під цю дефініцію. Це документ, прийнятий Радою з МСБО, і він визначає порядок складання фінансової звітності.

Друга умова. Текст МСФЗ для МСП перекладено державною мовою.

Третя умова. Текст МСФЗ для МСП офіційно оприлюднено на сайті Мінфіну. Його можна знайти в розділі “Переклад міжнародних стандартів фінансової звітності 2020 року” .

Цього факту вже не можна змінити навіть, якщо Мінфін не розмістить текст МСФЗ для МСП на сторінці “Переклад міжнародних стандартів фінансової звітності 2021 року” (Хоча тут мабуть поки не треба поспішати, адже ця сторінка ще знаходиться в стадії наповнення).

Доречно пригадати, що ми вже маємо прецедент визнання Мінфіном чинності того стандарту, текст якого був розміщений на архівній сторінці сайту. Йдеться про МСФЗ 4, тексту якого немає на сторінці “Переклад міжнародних стандартів фінансової звітності 2020 року” , але цей текст присутній на архівній сторінці “Міжнародні стандарти фінансової звітності (версія перекладу українською мовою – 2016 рік)“. За таких обставин в листі Мінфіну від 01.12.2020 р. № 41030-01-2/36808 було фактично визнано, що МСФЗ 4 в 2020 році є чинним стандартом. Тобто для визнання чинності достатньо і факту оприлюднення тексту стандарту на архівній сторінці сайту Мінфіну.

Отже висновок очевидний: МСФЗ для МСП може застосовуватися в Україні в 2022 році.

Втім тут ми змушені звернути увагу на те, що Закон містить важливу вимогу: “Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складаються на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.”

Прикро, що через службову недбалість окремих осіб з лав мінфінівського бухчиновництва, всупереч вимог Закону, таксономія МСФЗ для МСП досі не перекладена державною мовою. Отже ті українські підприємства, які звітують за МСФЗ для МСП, з вини окремих мінфінівських посадовців, досі не мають змоги виконати вимогу Закону. На наш погляд, в цій незручній ситуації, малі підприємства можуть скористатися досвідом тих, хто звітує за “великими” МСФЗ. Нагадаємо, що минулого року, поки система таксономічного звітування не працювала, такі компанії подавали МСФЗ-фінзвіти до держорганів у вигляді звичайних старих офіційних форм, затверджених Мінфіном. То чому б таким саме шляхом в 2022 році не піти і тим українським компаніям, які звітують зараз за МСФЗ для МСП? Сподіваємось тим мінфінівським чиновникам, які порушили вимоги Закону і не забезпечили вчасний переклад МСФЗ для МСП, вистачить совісті не дорікати українському малому бізнесу за такий формат звітування. А якщо все ж таки почнуть дорікати, то малий бізнес матиме повне право ініціювати ретельне розслідування щодо пошуку та заслуженого покарання тих посадових осіб, з чиєї вини було порушено вимоги Закону.

Залишити відповідь